نیکی و بدی

لئوناردو داوینچی موقع کشیدن تابلو “شام آخر” دچار مشکل بزرگی شد: می بایست “نیکی” را به شکل عیسی” و “بدی” را به شکل “یهودا” یکی از یاران عیسی که هنگام شام تصمیم گرفت به او خیانت کند، تصویر می کرد. کار را نیمه تمام رها کرد تا مدل‌های آرمانی‌اش را پیدا کند.
روزی در یک مراسم همسرایی, تصویر کامل مسیح را در چهره یکی از جوانان همسرا یافت. جوان را به کارگاهش دعوت کرد و از چهره اش اتودها و طرح‌هایی برداشت. سه سال گذشت. تابلو شام آخر تقریباً تمام شده بود ؛ اما داوینچی هنوز برای یهودا مدل مناسبی پیدا نکرده بود.
کاردینال مسئول کلیسا کم کم به او فشار می آورد که نقاشی دیواری را زودتر تمام کند. نقاش پس از روزها جست و جو , جوان شکسته و ژنده پوش مستی را در جوی آبی یافت. به زحمت از دستیارانش خواست او را تا کلیسا بیاورند , چون دیگر فرصتی بری طرح برداشتن از او نداشت. گدا را که درست نمی فهمید چه خبر است به کلیسا آوردند، دستیاران سرپا نگه‌اش داشتند و در همان وضع داوینچی از خطوط بی تقوایی، گناه و خودپرستی که به خوبی بر آن چهره نقش بسته بودند، نسخه برداری کرد.
وقتی کارش تمام شد گدا، که دیگر مستی کمی از سرش پریده بود، چشمهایش را باز کرد و نقاشی پیش رویش را دید، و با آمیزه ای از شگفتی و اندوه گفت: “من این تابلو را قبلاً دیده ام!” داوینچی شگفت زده پرسید: کی؟! گدا گفت: سه سال قبل، پیش از آنکه همه چیزم را از دست بدهم. موقعی که در یک گروه همسرایی آواز می خواندم , زندگی پر از رویایی داشتم، هنرمندی از من دعوت کرد تا مدل نقاشی چهره عیسی بشوم!

“می توان گفت: نیکی و بدی یک چهره دارند ؛ همه چیز به این بسته است که هر کدام کی سر راه انسان قرار بگیرند.”


-پائولو کوئیلو

/ 4 نظر / 41 بازدید
amir

سلام دوست خوبم خیلی ها این روزا دنبال یک طراح وب میگردن برای اینکه یک سایت با حداقل قیمت درست کنند و بروزش کنند. من به شما گروه فنی تخصصی مریم رو پیشنهاد میکنم. حتما به وب ما سر بزنید که اونجا حداقل قیمت هارو ببینید تازه خدمات برنامه نویسی و حسابداری هم انجام میدیم. یه چیز دیگه....شما اگر شرکت یا دفتری دارید میتونید پشتیبانی کامپیوترهاتون رو از راه دور به ما بسپارید با قیمت 30000ت در ماه.اینجوری ما از راه دور پشتیبانی میدیم و راهکار به شما ارائه میدیم حتی میتونیم آنلاین وصل بشیم و کامپیوتر شما رو کنترل کنیم و مشکلتون رو حل کنیم.خدمات بازار یابی هم انجام میدیم البته هنوز این بخش به طور کامل را نیوفتاده اما میتونید دوسه روز دیگه قیمت هارو از سایت ببینید خلاصه خدمات متنوعی رو ارائه میکنیم که میتونید جزییات رو با روابط عمومی سایت مطرح کنید

sanam

درود توی کتاب شیطان و دوشیزه پریم هم هست +به روزم

چشم انتظاری

آموزنده بود و قشنگ ممنون از پستت[قلب]

نيكان

سميرا جان ممنون از متن زيباتون. گر نيك و بد نزد خدا يكسان بدى در ابتدا با جبرئيل ماه رو ابليس هم سيماستى!